פרופוליס עגול שקוף.png

פרופוליס 
"האנטיביוטיקה של הטבע"

"שומר העיר" הוא אחד הפירושים של השם פרופוליס (מיוונית: פרו – לפני/ פוליס – עיר). הפרופוליס הוא תערובת צמיגית המכילה כ-300 תרכובות כימיות. התרכובת נוצרת על ידי דבורים ומורכבת בעיקר משרף עצים ומצוף הפרחים שהן אוספות.

מה זה פרופוליס

סגולותיו הרפואיות של הפרופוליס ידועות לאנושות עוד מימי קדם. אריסטו - חוקר, ביולוג ופילוסוף ידוע, שחקר את פעילותן של הדבורים, בנה כוורת שקופה אך הדבורים, שלא רצו לגלות לו את "הסודות" שלהן, כיסו את הקירות הפנימיים השקופים של הכוורת בחומר כהה בפרופוליס. אחד התפקידים של דבורי הכוורת הוא שמירה מפני זיהומים בכוורת עצמה. כשפולש זר נכנס לכוורת, כגון עכבר, הדבורים עוקצות אותו עד מוות, ואז מכסות אותו בפרופוליס כדי שהפגר לא יהווה מקור זיהום לכוורת כולה. בכוורת שורר חושך והטמפרטורה הנמדדת בה היא מעל °28 צלזיוס. אילו מספקים תנאים מצוינים להתרבות חיידקית, בקטריאלית ופטרייתית. על כן הדבורים משתמשות בפרופוליס כחומר חיטוי.

 איך נאסף הפרופוליס על ידי דבורים

בטבע הצמחים פולטים תרכובות ארומטיות נדיפות הנקראות טרפנים (Terpenes). תרכובות אלה נקלטים בקולטנים של מחושי הדבורה. מחושי הדבורה הם בעלי רפלקסים ייחודיים לאיתור פרופוליס. הדבורים אוספות את הפרופוליס מצמחים שונים – בעיקר מניצני העצים אשר עטופים בׂשרף – כדי להגן עליהם מפני זיהומים נפוצים. קיים דמיון בין ההרכב הכימי של הפרופוליס לבין חומר שרפי מניצני העצים.

ממה מורכב פרופוליס

שלושת האלמנטים הבולטים ביותר בפרופוליס הם:

תמציות צמחים שנאספו על ידי דבורים.

הפרשות של בלוטות רוק הדבורים.

חומרים הנצמדים לפרופוליס במהלך עיבודו על ידי דבורת הדבש (כגון פולן, דונג)

פרופוליס הוא חומר שרפי בצבע צהוב-ירוק (נפוץ בברזיל), חום כהה או אדום כהה (נפוץ בצפון רוסיה, בסיביר). צבע הפרופוליס תלוי במקור הביולוגי שלו ובזמן האיסוף על ידי הדבורים. לפרופוליס יש מבנה הטרוגני וצפוף, הוא בעל ריח מיוחד וטעמו מריר. ההרכב הכימי של הפרופוליס תלוי בסוגי הצמחים, במצבן הפיזיולוגי של הדבורים ובעונת השנה שבה הוא נאסף. הפרופוליס מכיל 50% רכיבי שרף (פלבנואידים, חומצות קרבוקסיליות ואתרים שלהן), %30 שעווה (חומצות שומן, כוהל), %10 שמנים ארומטיים, %5 פולן דבורה (חומצות אמינו – לאוצין, ציסטאין, מתיונין, היסטידין, גליצין, סרין, ולין, חלבונים ועוד) ומ- %5 של חומרים חיוניים אחרים: סטרואידים; סוכרים; מינרלים – Ca ,Zn , Cu ,Co ,Mn ,K ,P ,Mg ועוד; ויטמנים – A ,E ,C ,B6 ,B3 ,B2 ,B1 PP ,ועוד.

 השפעת פרופוליס על בריאות האדם 
 

אנטי בקטריאלי – מדענים סבורים כי לא קיימים מיקרואורגניזמים עמידים בפני פרופוליס, בשל עשרות תרכובות כימיות ייחודיות הנמצאות בו. תמצית פרופוליס משפרת את ההשפעה של סוגי אנטיביוטיקה כגון פניצילין וסטרפטומיצין. הפעילות האנטיביוטית נגד זנים של אשריכיה קולי (Escherichia coli ) – החיידק העיקרי שחי במעי התחתון של בעלי החיים. כאשר מצליח החיידק לעבור מהמעי אל דרכי השתן או כאשר מצליח החיידק לעבור לחלל הבטן – הוא יכול לגרום למצבי מחלה שונים, ושל סטפילוקוק זהוב (Staphylococcus aureus) – חיידק אשר מחולל זיהומים בגוף וגורם להרס של רקמות הגוף( משתפרת כאשר מוסיפים לתזונה היומית פרופוליס. הפרופוליס שומר

על פלורה טובה בניגוד לאנטיביוטיקה, וגורם לשגשוג הפלורה במערכת העיכול.

מווסת את פעילות המערכת החיסונית – בשל כך הגוף מפעיל תגובה חיסונית במהירות, ומיקרואורגניזמים פתוגניים לא מצליחים לפתח התנגדות לפרופוליס

בעל השפעה אנטי דלקתית   

אנטי פטרייתי – מחקרים מוכיחים שפרופוליס יעיל כנגד %98 של זנים פטרייתיים מסוג (קנדידה אלביקנס) קנדידה גורמת לזיהומים מזדמנים בבני אדם, לרוב בחלל הפה ובנרתיק

אנטי אוקסידנט פעיל מאוד – לפרופוליס אפקט נוגד חמצון מובהק חזק יותר מאשר לנוגדי חמצון קונבנציונליים. פרופוליס מכיל קרוב ל- %60%-70 פלבנואידים (אנטי אוקסידנטים חזקים במיוחד), שהופכים אותו לחיוני במניעת הזדקנות מוקדמת של תאים בגוף ובטיפול בגידולים סרטניים. פלבנואידים המצויים בפרופוליס לוכדים רדיקלים חופשיים הגורמים לחמצון תאים המובילים באופן ישיר להזדקנות מוקדמת של הגוף.

טורם לשחזור פעילות המוטורית של המעי ובכך מסדיר פעילות תקינה של מערכת עיכול.

פרופוליס ידוע כמרפא פצעים מהיר המונע היווצרות הצטלקות גסה. לחומצות פנוליות של הפרופוליס יש השפעה אנטי דלקתית ואנטי בקטריאלית. חומצות פנוליות פועלות לחיזוק נימים ברקמות פגועות. בעת הופעת פצעים שונים בעור )כוויות, חתכים, חתכים לאחר ניתוח( פרופוליס מזרז את התחדשות הרקמות, מרפא פצעים מוגלתיים, שטפי דם וחבלות, על ידי זירוז של תהליך המסת המוגלה והורדת הנפיחות

פרופוליס מסייע בזירוז ובאיחוי עצמות לאחר שבר. (מומלץ לצרוך בשילוב עם מומיו)

פרופוליס מסייע למנוע דליות ורידים ברגליים.

מגביר את הפרשת הכולסטרול העודף מהגוף, ובכך מפחית את הסיכוי לטרשת עורקים ותורם למניעת מחלות לב שונות (התקפי לב ושבץ מוחי) ועוד.