מומיו שקוף עגול.png

שילג'יט - Shilajit / מומיו - Mumio

שרף הפלא המרפא של הטבע

מה זה מומיו?

מומיו / שילג'יט הינו  מזון אתנו-רפואי עשבוני מרובה רכיבים טבעי, משמש כתרופה מסורתית לשיפור איכות הבריאות - טיפול במצבי חולי שונים וחיזוק הבריאות בתרבויות ומדינות רבות בעולם. 

השימוש מומיו / שילג'יט כחומר אדפטוגן ((חומרים פעילים ביולוגית ממקור צמחי (לרוב צמחים מגוונים), אשר להם השפעה טוניקית על הגוף האדם ומגבירים את סיבולתו)), אפרודיזיאק (חומרים המעוררים או משפרים פעילות מינית), מרענן וחומר אנטי אייג'ינג מוזכר בטקסים עתיקים רבים וידוע לאנושות כבר אלפי שנים. 

שרף מומיו / שילג'יט למעשה תרכובת של צמחים וחומרים אורגניים שנלכדו בין שכבות סלעים ונקיקים במשך אלפי  שנים באזורים הרריים של הודו, טיבט פקיסטן והרי אלטאי שברוסיה. הלחץ ממשקל ההרים ושינויי הטמפרטורה הקיצוניים גורמים להפיכת הצמחים למסה מינרלית עשירה הזורמת מתוך הסלעים. חומר צמחי זה הוא בצורת מסה מוצקה למחצה בצבע חום \ שחור המכילה תרכובות שבהן אוצרות בריאותיים מהנדירים בעולם לבריאות האדם.

מומיו בתרגום מפרסית "mom" - "שעווה" ובהודית העתיקה  "silasjatu"

ובאנגלית "shilajit" - שרף ההרים \ מזור ההרים ויש המכנים אותו דמעות ההרים.

ברפואה המסורתית מהעתיקות בעולם כמו האיורוודה (רפואה הודית עתיקה), אונאני (רפואה ערבית),  סידהא (סוג של רפואה הודית) , סובה ריגפה (מערכת רפואית טיבטיט מסורתית)  אימצו את המומיו כמזון מרפא רב סגולות למגוון בעיות בריאות בשל עושרו הגדול במינרלים וחומצות ייחודיות נדירות. המומיו נפוץ עד מאד לשימוש בסין, הודו, פרס ורוסיה , שכן במדינות אלו ניתן למצוא את המומיו בהרים הגבוהים ובין נקיקי הסלעים. 

בבדיקות מעבדה ומחקרים שנעשו על המומיו ממקורות שונים נמצא כי המומיו המצטבר בהרי אלטאי - רוסיה הינו בעל הערכים הגבוהים ביותר עם זמינות ביולוגית של חומרים מזינים ברמה מולרולרית לאדם פי כמה וכמה ממקומות אחרים בעולם וזאת בשל מספר תנאים המתקיימים באזור זה. (גובה ההרים, האקלים סביבת החי שבהם והצמחיה באזור) 

ממה מורכב מומיו ?

מחקרים רבים שנעשו על המומיו מאזור זה מלפני שנים ועד היום מעידים שהמומיו  עשיר בחומרים פעילים ביולוגית (חומרים כימיים ממקור טבעי, בעלי פעילות ברמה התאית בגוף האדם ובגוף מן החי אחרים, אשר תורמים על שמירה על תפקוד תקין של גוף האדם ואף להיתים מגבירים עמידות להיווצרות מחלות) נדירים ועוצמתיים לאדם ובהם:

ויטמינים :

C, A, D, P, וויטמינים מקבוצת В

יסודות קורט (Trace elements) מעל ל 85 מינרלים :

 אשלגן (K), סידן (Ca), מגנזיום (Mg), נתרן (Na), גופרית (S), זרחן (P); אלומיניום (Al), בריום (Ba), בריליום (Be), ונדיום (V), ביסמוט (Bi), הליום (He), ברזל (Fe), זהב (Au), קובלט (Co), סיליקון (Si), ליתיום (Li), מנגן (Mn), נחושת (Cu), מוליבדן (Mo), ניקל (Ni), בדיל (Cn), רובידיום (Rb), כסף (Ag), סטרונציום (Sr), אנטימון (Sb), טיטניום (Ti), כרום (Cr), צסיום (Cs), אבץ (Zn), זירקוניום (Zr) וכו'.

חומצה הומית (Humic acid)

בעלת השפעה אנטי בקטריאלית, מאיצה ריפוי פצעים, מאיצה איחוי שברים, שחזור נקעים.

חומצה פולבית (Fulvic acid)

בעלת השפעה אנטי בקטריאלית, תורמת לאיזון חילוף חומרים, מאיצה גידול של פלורת מעיים (ביפידובקטריות), מהווה הגנה מפני אלרגנים שונים - דיטוקס.

דיבנזו-אלפא-פירונים (Dibenzo-alpha-pyrones)

(תרכובות אורגניות מצמחים, מפטריות וכו')

כרומופרוטאינים (DBP-chromoproteins)

סוגי חלבונים אשר אחראים על פעילות הביולוגית בגוף -  מעורבים בתהליכים פיזיולוגיים: נשימה תאית, הובלת חמצן ופחמן דו חמצני.

חומצות אמינו (קרוב ל20 חומצות חיוניות) - היסטידין, חומצה גלוטמית, גליצין, תראונין, ארגינין ועוד.

פוספוליפידיםתורמים לשיפור חילוף החומרים בגוף.

אוזוקריט (Ozokerite), הנקרא גם שעוות הרים - בעל תכונה אנטי דלקתית ומשככת כאבים.

סטרואידים טבעיים - מאיצים את תהליכי ההתחדשות ברקמות הוגוף ותורמים לאיחוי מהיר של עצמות, גידים ורצועות.

שמנים אתריים, שרפים ממקור טבעי, ארס דבורים ועוד.

השפעת בריאותיות של המומיה על גוף האדם

חומרים פעילים ביולוגית אשר מצויים במומיו אחראים באופן ישיר לפעילויות ביולוגיות ריפויית בגוף האדם עם בעלות השפעות רחבות :

מומיו הינו אנטיביוטיקה טבעית, בעלת השפעה אנטי דלקתית ואנטי בקטריאלית עוצמתית - נטילת מומיה בעת תהליכים דלקתיים, יש כל סיכוי לשפר את מצב החולה. הדלקת שוככת במהירות

מומיו הינו נוגד חמצון בעל אפקט אנטי אייג'ינג - מנטרל רדיקלים חופשיים אשר מחמצנים את הגוף ובכך גורמים להזדקנות מוקדמת של הגוף. מסייע לגוף בניקוי טבעי מרעלנים (דיטוקס)

מומיו מסייע בתהליכי הקליטה של הסידן בגוף ובכך מונע בריחת סידן וחיזוק העצמות

מומיו מאיץ ריפוי פצעים/שברים כולל פציעות ספורט ולכן מומלץ לאנשים העוסקים בפעילות ספורטיבית שונה. מערכת שלד ושריר - מומיו  פעיל במיוחד בתהליך של התחדשות העצם בפציעות שונות, משמש למניעת האוסטאופורוזיס. מומלץ לספורטאים ולכל מי שמנהל אורח חיים ספורטיבי

מומיו משפיע לטובה על הרכב הדם, מגביר את המטופואזיס - מעלה את ההמוגלובין למצב תקין, מוריד את רמת הלוקוציטים ומסייע להעלת תאי הדם האדומים בדם

מערכת לב וכלי דם - מומיו תורם לתפקוד תקין של מערכת הלב, מסייע להורדת לחץ דם, תורם להתרחבות של כלי הדם, משפר את האלסטיות שלהם ומשפר את זרימת הדם הכללית

לחץ נפשי - מומיו תורם לאיזון במצבים של מתח וטראומה נפשיים. תורם לשיפור השינה, מגביר אנרגיה חיונית  ורווחה כללית

מומיו  - מפחית את הפרשת החומצה בקיבה, משקם את רירית הקיבה, מסדיר את פריסטלטיקה של מעיים (פעילות מוטורית תקינה) ובכך מטפל בעצירויות ומשפר חילוף חומרים

בריאות האישה - מומיו תורם לחיזק שיער, מטפל בפריחות בעור (מומלץ לשים מומיו עם דבש בתור מסיכה על הפנים), תורם להגברת הפוריות, בעל תכונות אנטי אייג'ינג, מחזק את מערכת החיסונית

בריאות הגבר - מומיו מגביר את רמת הטסטוסטרון בגוף אצל גברים, משפר את תפקוד הזקפה, תורם להגברת הפוריות ומחזק את מערכת החיסונית

מומיו תורם להגברת תפקוד מיני ולשיפור איכות הזרע (אפרודיזיאק) 

מחלות ויראליות - מנטרל וירוסים, מסייע באופן פעיל במאבק נגד נגיף ההרפס

איך לזהות מומיו טבעי?

כיום קיימים אבות טיפוס שונים של מומיו למחלות רבות, מדובר במיוחד על ייצור מרבי על ידי חברות שונות טבליות המכילות מומיו אמיתי לכאורה. ההשפעה האמיתית של תכשירים אלה על גוף האדם היא מינימלית בדרך כלל וזה בשל הוספת תמיסות שונות בעת ייצור של טבליות מומיו אלו. 

מומיו טהור הינו גוש דביק בצבע שחור/חום כהה. בעל טעם מר וריח בלסמי ייחודי  וניתן לזהות אותות לפי העובדות הבאות:

1. בעת חימום גוש של מומיו מתחיל להתרך והופך לאלסטי

2. המומיו מתמוסס במהירות במים של 35 מעלות, והופך אותם לצבע חום כהה עם טעם וריח ייחודיים.