ארס דבורים עגול שקוף.png

ארס הדבורים

כשאנו שומעים את המושג "ארס", חלק בתוכנו נלחץ, מתכנס ואף חושש. הפילוסופיה בכלל והגישה ההוליסטית בפרט טוענות שהגוף האנושי נולד כמכונה המרפאת את עצמה. אם כן – מתי המכונה הזאת מפסיקה לעבוד? כאשר נוצרת מצוקה ברמה התאית. ארס הדבורים נמצא יעיל לטיפול בכ-300 סוגי מחלות, בהן דלקות מערכתיות (דלקת מפרקים ודלקות ראומטיות למיניהן), שיגרון ניווני, סוגים מסוימים של סרטן, פצעים כרוניים, לחץ דם גבוה, אסטמה, מיגרנה, פיברומיאלגיה, חולשה של המערכת החיסונית ומחלות כרוניות ואוטואימוניות אחרות.

מהו ארס דבורים

ארס הדבורה הוא הזרז הטבעי החזק ביותר לתהליכים ביוכימיים ופיזיולוגיים בגוף האדם. ארס הדבורה הוא הפרשה ארסית משתי בלוטות מיוחדות המצויות אצל דבורת הדבש. בארס הדבורים ניתן למצוא כ-40 חומרים ביוכימיים פרט למים, המהווים  88% ממנו. ארס הדבורים מכיל פפטידים, חומצות אמינו, אנזימים, פוספוליפידים, סוכרים, תרכובות נדיפות ועוד. המרכיבים הפעילים ביותר מבחינה ביולוגית בארס הדבורה הם הפפטידים, מולקולות חלבוניות של חומצות אמינו המצויות בארס, הכוללים מליטין (Melittin), אפמין (Apamin), אדולפין (Adolapin) ופפטיד 401 המכונה גם – Mast cell degranulatingMCDP). לחומרי הארס יש התמיינות קפדנית מאוד. עם זאת, הם פועלים סינרגטית, משלימים ומחזקים זה את זה.

כיצד משתמשת הדבורה בארס

תפקידו של הארס הוא להגן על משפחת הדבורה מפני אויבים. הדבורה ה"פועלת" היא נקבה ללא יכולת רבייה. צינור ההטלה שלה משמש לעקיצה ולהחדרת הארס לצורכי הגנה והתקפה. בעת העקיצה מתערבבות ההפרשות של שתי הבלוטות ונוצר הארס. הארס הופך לתרכובת ביו- כימית בעלת תכונות ביולוגיות שהופכות להיות פעילות במפגש עם גוף חי. בעת עקיצה אחת משתחרר כ-2.0-8.0 מיליגרם של ארס.

איך מפיקים ארס דבורים

ניתן להפיק ארס דבורים על ידי הוצאת הארס מדבורה שמתה מוות טבעי. בשיטה התעשייתית הפקת ארס דבורים מתבססת על שימוש בגירוי חשמלי חלש הגורם לדבורה להפריש את הארס מגופה על משטח זכוכית ייעודי. השיטה נחשבת ידידותית ביותר, שכן בדרך זאת הדבורה יכולה לחזור ולתפקד בלי להיפצע או למות בתהליך.

כיצד מטפלים באמצעות ארס דבורים

הטיפול באמצעות ארס דבורים מתחיל בתהליך אבחון ותשאול יסודי של המטופל. בהמשך נעשית בדיקת אלרגיה תת עורית על אמת היד. החדרת ארס של דבורה לגוף גורמת להיווצרות חום ולאדמומיות באזור. החום הנוצר באזור ההחדרה גורם לפירוק הארס למרכיביו השונים. חשיבות החום בריפוי מחלות ידועה בתפיסה הבריאותית ההוליסטית. על כך אמר היפוקרטס (רופא יווני עתיק): "תנו לי חום וארפא את כל המחלות".

סגולות רפואיות של ארס דבורים

מערכת העצבים – משכך כאבים, משפר זיכרון, משפר איכות השינה, משפר זרימת הדם במוח

ועוד

מערכת הדם – משפר את תפקוד הלב על ידי הרחבת כלי דם, גורם לנרמול של לחץ דם, נוגד קרישת הדם, מונע יצירת פקקת, גורם לגדילה של כמות ההמוגלובין ואריתרוציטים בדם

מערכת הנשימה – מרחיב סמפונות, ממיס ליחה

מערכת העיכול – מגביר הפרשה של אנזימי מעיים ובכך משפר את התפקוד של מערכת העיכול, משפר חילוף חומרים בגוף, משפר ומאיץ את תפקודי הכבד

מערכת אנדוקרינית – מגביר את ייצור הקורטיקוסטרואידים בבלוטת יותרת הכליה, מנרמל את פעילות בלוטת התריס ואת בלוטות המי

מערכת שלד והשרירים - תורם להקלה על נפיחות עוויתות שרירים