פולן דבורים עגול שקוף.png

פולן דבורים – מזון-על

פולן דבורים הוא מולטי ויטמין טבעי. הוא עשוי מאבקת פרחים שנאספה על ידי דבורת הדבש. כאשר דבורת הדבש אוספת נקטר מן הפרח, גופה מתכסה באבקת פרחים של אותו צמח. הדבורה האוספת מגופה את האבקה, מעבדת אותה על ידי האנזימים שלה ומייצרת ממנה גרגירים זעירים. לאחר מכן מדביקה הדבורה את אותם גרגירים בעזרת הצוף לשקיקים מיוחדים הנמצאים על רגליה. כתוצאה מכך מעשירות הדבורים את פולן באנזימים שלהם ומעניקות לו תכונות ייחודיות. למעשה, האבקה שנאספה מורכבת מאבקני פרחים זכריים (החיוניים להבטחה של חיי הצמח ושל המשכיותו) הנאספים על ידי הדבורים במסע בין הפרחים בעת איסוף הצוף.

הדבורים אוספות כ-400 גרם אבקת פרחים ביום, ובמהלך העונה 35-40 קילוגרמים של אבקת פרחים. הפולן הנאסף משמש מזון עשיר מאוד עבור הדבורים שתפקידן להאכיל את המלכה שלהן במזון מלכות באינטנסיביות רבה.

קיים הבדל משמעותי בין פולן שנאסף על ידי דבורת הדבש (פולן דבורים) לבין פולן שנאסף מהפרחים על ידי האדם (פולן). פולן שנאסף על ידי הדבורה מעובד ומועשר באמצעות אנזימיה של הדבורה, ולכן מותאם יותר ברמה התאית לגוף האדם לצריכה יומית – והוא בעל פעילות ביולוגית גבוהה לאין שיעור מפולן פרחים שלא נאסף על ידי הדבורה.

ההרכב הכימי של פולן דבורים

פחמימות 20%-40% – גלוקוז, פרוקטוז, סוכרוז, ארבינוז, גלקטוז, קסילוז, דקסטרין, עמילן ועוד. גלוקוז ופרוקטוז מהווים אחוז גבוה בפולן דבורים, הם מגיעים עם צוף ועם דבש.

חלבונים 25%-30% – אלבומינים, גלובולינים ועוד.

אנזימים - אמילאז, פוספטאז, קטלאז, פרוקסידאז ועוד אנזימים רבים.

 

חומצות אמינו 14% – הרכב של חומצות אמיניות של פולן דבורים. בדומה למזונות אחרים העשירים בחלבונים בשר, חלב, ביצים. עם זאת, בפולן דבורים נמצאת כמות חומצות אמינו פי חמישה יותר מהכמות הנמצאת בחלבוני בקר, למשל. פולן דבורים מכיל בצורה מרוכזת את כל חומצות האמינו החיוניות לבני אדם.

 

מים - 1%-8%

חומצות שומן וחומצות שומן רוויות עד 2% - פוספוליפידים, פיטוסטרולים – חומצה לורית, חומצה מיריסטית, חומצה פלמיטית, חומצה סטארית, חומצה ארכידונית, חומצה אולאית, חומצה לינולאית וחומצות שומן אחרות.

 

קרוטנואידים פלבנואידים והורמונים צמחיים עד %2

 

מינרלים -  אשלגן, זרחן, סידן, מגנזיום, נחושת, ברזל, סיליקון, כלור, טיטניום, מנגן, בריום, כסף. יותר מ-28 אלמנטים ממריצים של תהליכים פיזיולוגיים וביוכימיים בגוף.

 

ויטמינים -  חומצה אסקורבית  ויטמין C ,ויטמין B1 ,ויטמין B2 ,ויטמין B3 ,ויטמין B6 ,ויטמין H ,ויטמין A , ויטמין PP ,ויטמין D . בפולן דבורים נמצא גם ויטמין P – רוטין.

ייחודיות של פולן דבורים

ההרכב הכימי של פולן דבורים מגוון ותלוי במגוון הצמחים הגדלים באזור שממנו הדבורה אספה אותו. ניתן למצוא בפולן הדבורה חלבונים, חומצות אמינו, פחמימות, שומנים, ויטמינים, מאקרו ומיקרו אלמנטים, חומצות אורגניות ופיטו הורמונים (הורמונים שמקורם בצמחים). מכלול האלמנטים הנ"ל המצוי בפולן הדבורה הופך את הפולן לקומפלקס פעיל, ביולוגי וייחודי במינו – "מולטי ויטמין טבעי". לפולן תכונות ריפוי, והן דומיננטיות יותר כאשר מדובר בפולן אשר נאסף ממינים רבים של צמחים.

פולן דבורים שנוצר ממקור בוטני אחד (מונו) ולא מרובה (פולי), אינו מכיל את כל המרכיבים במיצוי המקסימלי שלהם. בתהליך אבולוציוני נפלא המתרחש בטבע, הצמחים הפורחים פיתחו תכונות ייחודיות של האבקה בעלת עושר תזונתי גבוה על מנת למשוך אליהם את החרקים המאביקים (כמו דבורת הדבש). איסוף פולן ממקורות מגוונים יניב עושר תזונתי חיוני וגבוה יותר.

ערכו התזונתי של פולן דבורים

השימוש בפולן דבורים כתרופה היה מקובל ברפואה היהודית והערבית של ימי הביניים, ואף היה מקובל על הרמב"ם אשר שימש כרופאו האישי של סולטן מצרים. הרמב"ם המליץ על אכילת פולן דבורים כתרופה בעלת תכונות הזנה וריפוי מרגיעות.

פולן דבורים משודרג הוא חומר גלם לתוצר כוורת נדיר וחיוני ביותר – לחם הדבורים.