כיטוזן דבורים עגול שקוף.png

כיטוזן דבורים – סופח הרעלים היעיל במיוחד

כיטוזן דבורים הינו פולימר טבעי (מולקולה מורכבת). הוא הופק לראשונה בשנת 1858 ומיד קיבל הכרה כחומר אנטי קרינתי יעיל במיוחד. כיטוזן הוא נגזרת של כיטין – המרכיב העיקרי בדופן התא של פטריות ובשלד החיצוני של חרקים )דבורים למשל( ושל פרוקי רגליים אחרים. כיטוזן דבורים יעיל במיוחד משאר סוגי הכיטוזנים בשל משקלו המולקולרי הנמוך. מולקולה של כיטוזן דבורים מסוגלת לחדור דרך המחסומים אל תוך התא גם דרך העור. כיטוזן מגיע בקלות ובמהירות לחלקים של המוח ולנוזל השדרה. הוא חודר בקלות לתוך כלי הדם, לתוך הסמפונות והריאות ולתוך דרכי השתן. יכולת החדירה שלו לתא מבדלת אותו מכל כיטוזן המופק ממקורות אחרים ולא משריון הדבורה. 

הפקת הכיטוזן

כיטין מסייע להגנת גוף הדבורה מפני מזיקים. המקור להפקת כיטוזן הוא שריון דבורים אשר מתו מוות טבעי. הכיטין הוא חומר מורכב המכיל בתוכו מלנין ממקור חי. איסוף דבורים מתות והפקת כיטוזן מתבצעים לאחר עונת החורף. בקיץ, בתקופה הפעילה של הדבורים (בעיקר איסוף דבש) הדבורה נמצאת בעיקר מחוץ לכוורת, ומסיימת את חייה לרוב באוויר החופשי. תוחלת החיים של דבורה נקבעת על פי מצבה הפיזיולוגי ולפי אופן העבודה שהיא מבצעת במשך חייה.

הגיל המקסימלי של דבורים עמלות הוא כשנה אחת בלבד.

תוחלת החיים של הדבורה הפועלת היא 34-40 ימים בלבד.

תוחלת חייו של זכר הדבורה היא ארבעה חודשים.

תוחלת חייה של המלכה היא חמש עד שמונה שנים בממוצע.

לאחר החורף משפחת הדבורים מתחדשת ב-60% - 80% דבורים. לצורך הפקת הכיטוזן משתמשים בדבורים מתות יבשות שנאספו באביב במהלך ההתחדשות של משפחת הדבורים.

ההרכב הכימי של כיטוזן דבורים

לאחר תהליך המיצוי מתקבל כיטוזן. חומר הגלם המתקבל הוא מסה בצבע שבין חום-בהיר לחום-שחור, הוא בעל 5.5 pH ,בעל לחות של 8% - 10%.

תכונה אנטי קרינתית, מטהרת, אנטי רעלנית

השימוש בכיטוזן יעיל מאוד בהסרת מתכות כבדות בגוף בני האדם ובבעלי חיים, אשר מגיעות אל תוך הגוף מן הסביבה המזיקה כגון מפעלים, ערים גדולות, תחנות כוח ועוד. הכיטוזן מסוגל לקשור אליו מספר רב של חומרים אורגניים המסיסים במים, כולל חיידקים מרעילים ורעלים שונים הנוצרים במעי הגס במהלך העיכול. כיטוזן דבורים מסייע לגוף להיפטר ממתכות כבדות המסוכנות לבריאות (לפי מחקר שנערך ברוסיה בעיר טרויצק בשנות ה-2000). במחקר השתתפו עובדי מפעל של תחנת כוח חשמלית, באזור בעל סיכון גבוה לתחלואה. במהלך המחקר קיבלו העובדים במשך שבועיים 0.7 גרם של כיטוזן לכל קילוגרם אחד של משקל גופם. תוצאות הניסוי הוכיחו ירידה משמעותית ברמת העופרת בגופם בכ-64% ,וירידה בניקל ב-68% בגופם. נוסף לכך נמצא כי כיטוזן דבורים גרם לעלייה בריכוז של כדוריות דם אדומות ב-%17 ,ולעלייה במספר תאי הדם הלבנים ב-7% . הכיטוזן אף גרם להגדלה של ייצור טסיות הדם ב- 58%. כיטוזן דבורים הוא בעל אפקט אנטי קרינתי מובהק לפני החשיפה לקרינה וגם אחריה. השימוש בכיטוזן דבורים הכרחי עבור בני אדם החיים במקומות שיש בהם קרינה; עבור בני אדם העובדים מול מסכי המחשב; עבור בני אדם החיים בערים מתועשות גדולות ועבור בני אדם הצורכים מזון מעובד ותעשייתי.

תכונה אנטי בקטריאלית, אנטי פטרייתית ואנטי ויראלית

הכיטוזן משפר פונקציות של המערכת החיסונית, מגביר את עמידות הגוף לזיהומים, מנרמל את הפלורה הטובה במעי ומדכא את הפעילות של חיידקים פתוגניים רבים. השימוש בכיטוזן יעיל במיוחד במחלות כרוניות במערכת העיכול. מחקרים רבים מראים כי ביכולתו של הכיטוזן לקשור מולקולות שומן וכולסטרול ולהוציאן מהגוף.

תכונה אנטי דלקתית, פעולה של ריפוי פצעים, שיכוך כאבים

בשימוש חיצוני מסייע הכיטוזן לריפוי מהיר של כוויות ושל נגעים אחרים בעור והוא בעל יכולת לעצור שטפי דם ולחטא פצעים.

השפעת אנטי אייג'ינג של כיטוזן דבורים

מולקולת הכיטוזן נשמרת בשלמות על פני העור ויוצרת שכבה דקה בלתי נראית ובלתי מורגשת התורמת לשמירת לחות העור. כתוצאה מכך נוצר שיפור במראה החיצוני של העור, וסימני ההזדקנות פוחתים.